PODZIEL SIĘ
Jak wypromować sklep internetowy

Cytując Alberta Einsteina: “Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów.” Tak samo jest w przypadku promocji sklepu, szczególnie takiego, który funkcjonuje w Internecie.Żyjemy w czasach, w których działania promocyjne podejmowane współcześnie muszą być bardziej zdecydowane i bardziej nakierunkowane na potrzeby odbiorców, niż te, które jeszcze 10 lat temu promowane były na wszystkich szkoleniach marketingowych, książkach o promocji i sukcesie. Kroki podejmowane kiedyś dawały solidne efekty, natomiast obecnie procentują o wiele słabszymi wynikami. Postaram się pomóc ci przebrnąć przez ten skomplikowany proces.

Sklepy internetowe są obecnie nieodłączną formą działalności. Kiedyś, aby sklep stacjonarny miał wysokie obroty, wystarczyło zlokalizować go w jakimś prestiżowym, często uczęszczanym miejscu. Prowadząc sklep internetowy zobowiązani jesteśmy nauczyć się nowego savoir vivre’u marketingu, gdzie promocja i reklama biorą górę nad „lokalizacją”. Tak jak to było w przypadku sklepów stacjonarnych, gdzie dobre umiejscowienie było połową sukcesu, a często nawet jedynym czynnikiem, który owocował sukcesem i znakomitymi zyskami. Promocja sklepu w Internecie nie opiera się na lokalizacji , gdyż takowa nie istnieje.
W e-handlu, aby odnieść sukces należy promować działalność, szukając cały czas nowych kanałów na zdobycie potencjalnego klienta.

Niech Cię odnajdą

Przede wszystkim twój internetowy biznes musi być widoczny, dlatego warto naszą pracę nad promocją, zacząć od obecności (a w dalszych etapach – pozycji), w wyszukiwarce. To właśnie dzięki niej dochodzi do wielu transakcji zakupowych. Zadbaj o to, aby wszystkie produkty z twojego sklepu – a przede wszystkim, te na których Tobie najbardziej zależy – były widoczne w wyszukiwarce na jak najlepszych pozycjach. oraz na różnorodnych frazach. Pozycjonowanie strony internetowej trwa przez jakiś określony czas i nie dzieje się natychmiastowo. Na efekt należy poczekać, dlatego warto zastanowić się nad uruchomieniem kampanii AdWords. Może to być czynnik, który w pierwszej kolejności sprawi, że twój sklep będzie widoczny w wyszukiwarce na frazy, które sam wybierzesz. Co więcej – oprócz natychmiastowej widoczności w Google, kampania pozwoli ci sprawdzić, które frazy kluczowe przynoszą najlepszą konwersję. (Współczynniki konwersji wylicza się, dzieląc liczbę konwersji przez całkowitą liczbę kliknięć reklamy, które można powiązać z konwersją w tym samym okresie. Na przykład – jeśli masz 50 konwersji z 1000 kliknięć, to współczynnik konwersji będzie wynosić 5% (50 ÷ 1000 = 5%).

Społeczność

W dzisiejszych czasach, gdzie media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem życia codziennego warto wykorzystać w nich swoją obecność na dodatkowy kanał pozyskania klienta. przełożyć na korzyść dla swojego sklepu. Fora, grupy, Facebook są obecnie odpowiednikiem dawnej wiejskiej ławki, na której to przekazywało się najważniejsze informacje i dzieliło się przeżyciami. Dlatego warto zadbać o to, by w XXI wieku mówiono o nas na takiej wirtualnej „ławce”. Stwórz konta w serwisach społecznościowych, bądź aktywny i na bieżąco komunikuj się dzięki nim z potencjalnymi klientami, tworząc relacje.

Inspiruj swoimi produktami

Często ludzie nie wiedzą, że mogą potrzebować Twojego produktu. Dlatego warto wzbudzić taką potrzebę. Aby tego dokonać można na przykład założyć konta na różnego rodzaju serwisach obrazkowych (przykładowo: pinterest.com). Tworząc na nim inspiracje z wykorzystaniem produktów jakie oferujesz, umieszczając w formacie ciekawie wykonanego zdjęcia, infografiki, kolażu. Umieszczając link do danych produktów, wspomagasz proces pozycjonowania swojego sklepu, a także zdobywasz wartościowy ruch.

Rabatuj

Ciekawym sposobem na zachęcenie klientów do dokonania zakupów w twoim sklepie oraz powiększenia wartości koszyka, są znane dobrze ze sklepów stacjonarnych – rabaty i promocje. Warto zastosować je także w internetowym odpowiedniku, poszerzając działania do np. rabatu na zakupy po zapisaniu się na newsletter sklepu. Dzięki temu pozyskasz maila do potencjalnego klienta, jednocześnie tworząc sobie szanse na budowanie relacji poprzez wysyłanie maili informujących o ciekawostkach z branży, obecnych promocjach i innych ciekawych rzeczach.

Stwórz listę

Warto tworzyć listę mailingową osób, które zakupiły już coś w twoim sklepie, ale także tych, które go tylko odwiedziły. Dzięki czemu można przypomnieć mailowo osobie zapisanej do newslettera, że masz ciekawą ofertę i zachęcić do dokonaniu zakupu w twoim sklepie. Zapisanie się na listę mailingową można promować giftami – dodatkowym rabatem, darmowym e-bookiem na tematy związane tematycznie ze sprzedawanymi produktami. Przykład: prowadząc sklep z garniturami dla mężczyzn ciekawym e-bookiem mógłby być ten, w którym opisane będzie jak dobierać kolory ubrań, by wyglądać korzystniej w oczach kobiety.

Recenzuj

Ludzie przed zakupem danego produktu poszukują opinii oraz recenzji o nim. Dlatego warto wykorzystać ten moment w procesie zakupowym na zwiększenie swoich szans. Zacznij nagrywać video recenzję o danych produktach oraz umieszczać recenzje na firmowym blogu, bądź oddzielnej witrynie. Pamiętaj, aby zawsze dać możliwość przejścia do podstrony na sklepie z danym produktem, umieszczając w widocznym miejscu link.

Niech porównują

Ciekawym sposobem na zwiększenie obecności w Internecie sklepu internetowego jest utworzenie kampanii reklamowej w porównywarkach cen. Oferuje to na przykład: Ceneo, Oferteo, Skąpiec, Nokaut. Masz możliwość ustalania budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na kliknięcia. Partnerstwo z takimi serwisami owocuje przekierowaniami na stronę internetową twojego sklepu. Ruch z takich serwisów jest bardzo wartościowy, ponieważ przychodzi do ciebie klient, który wie czego potrzebuje i zastanawia się nad tym, gdzie tego zakupu dokona. Dlatego twoja oferta powinna być tą, która przyciągnie jego uwagę i zaowocuje transakcją.

Współpracuj

Dobrą metodą na zwiększoną widoczność w sieci oraz zdobycie ruchu w swoim sklepie jest współpraca. Współpracować możesz na przykład z blogerami, którzy udzielają się w tematyce twojej branży. Sklepy, które nie są dla Ciebie konkurencją to też sposób na korzyść – obustronną. Przyniesie to zwiększenie widoczności sklepu oraz zaznajomienie klientów z twoim asortymentem i wzbudzenie w nim potrzeby posiadania twoich produktów.

Bloguj

Prowadzenie bloga jest skuteczną oraz coraz bardziej popularną formą promocji. Oprócz zaciekawienia danym tematem potencjalnego nabywcy, dajesz mu takżę chęć posiadania, budujesz i sprzedajesz wyżej wspomnianą potrzebę. Długofalowo prowadzenie bloga może pomóc ci w pozycjonowaniu sklepu, zdobyciu adresu mailowego do twojej listy, ale także pomoże ci wykreować się na specjalistę, osobę inspirującą w twojej branży. Dzięki czemu zyskach zaufanie innych, które zaprocentuje zwiększeniem sprzedaży.

W miarę możliwości łącz wszystkie powyższe formy promocji swojego sklepu internetowego, aby zwiększyć szanse na wartościowy ruch oraz sprzedaż w twoim sklepie. Posiadając sklep stacjonarny można go wypromować wśród klientów internetowych, na przykład darmowym odbiorem osobistym, dostępnym w krótkim czasie. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla tych, którym zależy na jak najszybszym odebraniu zakupionego towaru. Przychodząc do twojego sklepu stacjonarnego, być możliwe że skuszą się na coś więcej.
Jeśli masz jakieś pytania zostaw je w komentarzu. Na pewno się do nich odniosę.
Zachęcam do wpisania się do newslettera na, aby być na bieżąco informowanym o nowym artykule.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ