PODZIEL SIĘ
Jak zainwestować pieniądze
Jak zainwestować pieniądze

Inwestowanie to nic innego, jak działanie mające na celu podniesienie wartości naszego kapitału. Jest też doskonałą formą na dywersyfikowanie źródeł dochodu oraz formą pomnożenia naszych oszczędności. Warto wiedzieć w jaki sposób można sprawić by gotówka przybywała do naszego portfela,  a nie topniała.

 

Obligacje

Inwestowanie w nie polega na wykupieniu obligacji, które mogą być wyemitowanie przez podmioty gospodarcze oraz państwo. Są one formą pożyczki. W zamian za obligacje, emitent otrzymuje daną kwotę pieniędzy. W zamian obliguje się do wykupienia tych papierów danym okresie. Jeżeli chodzi o  cenę zakupu akcji możemy wyróżnić:

– Obligacja stałokuponowa – w jej przypadku oprocentowanie  obligacji jest znane i stałe

– Obligacja zmiennokuponowa – nie wiadomo ile wynosi oprocentowanie ponieważ nie znamy przyszłej stopy referencyjnej. Wartość oprocentowanie jest poznawana dopiero  w terminie odsetkowym.

 

Akcje

Pomnożenie na nich pieniędzy  polega na wykupieniu dowolnej ilości akcji spółki, czyli danego w niej udziału. Na takim działaniu zarabiamy  w postaci dysproporcji cen za jaką  kupiliśmy i sprzedaliśmy. Na akcjach możemy zarobić także z dywidendy, Czyli podziału zysku na akcjonariuszy.  Zarząd spółki decyduje kiedy i ile przeznaczy na podział zysków wśród akcjonariuszy. Dostosujmy wtedy proporcjonalnie wypłatę względem ilości posiadanych akcji.  Ważne jest to aby posiadać akcje w wyznaczonym okresie prawa do dywidendy.

 

Fundusze inwestycyjne

Są formą inwestowania na rynku kapitałowym, w której nie musimy posiadać dokładnej wiedzy, jak  w przypadku akcji czy obligacji. Takie decyzje podejmuje za nas fundusz inwestycyjny a my mamy  udział w zyskach za pośrednictwem wykupienia jednostek uczestnictwa. Taka decyzja ma swoje plusy i minusy. Do minusów według mnie można zaliczyć to że nie mamy za bardzo wpływu na inwestycje. Jedyne co możemy zrobić to wybrać fundusz inwestycyjny, który według nas jest dobrze zarządzamy i przyniesie nam zysk. Jak wszytko  taki wybór posiada także swoje plusy. Korzystamy takim przypadku  z doświadczenia specjalistów, dla których inwestowanie naszych pieniędzy to jest ich praca i dzięki temu się utrzymują. Portfel, w który inwestujemy  jest zdywersyfikowany. Dzięki temu jeśli jedna forma inwestycji okaże się nietrafiona, straty na niej może pokryć inną, która akurat przyniosła zysk.

 

Lokata

Jest jedną z najbezpieczniejszych form inwestycyjnych, ale także tą, która przynosi najmniejszym zysk. Polega ona na ulokowaniu pieniędzy w banku na dany okres, w zamian za co otrzymamy po określonym czasie uzgodniony procent od kwoty jaką wpłaciliśmy. Obecnie oprocentowanie za lokaty w zależności od banku oraz długości lokaty waha się w granicach  od 1,6% do  5,5%

 

Nieruchomość pod wynajem

Coraz bardziej popularną formą inwestowania gotówki w Polsce staje się zakup nieruchomości pod wynajem.  Taka inwestycja pod warunkiem, że znajdziemy laktatorów będzie przynosić na stałe co miesięczne dochody zostawiając nam możliwość na wyciągniecie  włożonej gotówki w postaci  sprzedania nieruchomości. Aby zabezpieczyć się na  różne okoliczności, jakie mogą wydarzyć się podczas trwania takiej inwestycji, warto ją  ubezpieczyć.

 

 

Własna firma

Posiadając dodatkową gotówkę, a zarazem czas i pomysł można zainwestować to  w rozwój danego projektu tworząc własną firmę. W tym przypadku mam bardziej na myśli firmę, w której to zatrudniamy innych by pracowali wspólnie z nami na sukces naszego pomysłu niż jednoosobową działalność.  Taka inwestycja może nam przynieść zwrot w postaci comiesięcznych zysków oraz sporych zysków w przypadku jej sprzedania.

 

Zaleca się,  aby przy inwestowaniu nie wkładać gotówki tylko w jedną formę inwestycyjną. Zawsze warto dywersyfikować swoje działania, aby w razie strat zniwelować ryzyko straty 100% kapitału.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ